
Az alapok:
A Harry Potter ht ktetbl ll, fantasy mfaj regnysorozat. Szerzje J. K. Rowling. A sorozat fhse egy kamasz varzsl, Harry Potter, s az bartai, Ron Weasley s Hermione Granger, akik a Roxfort Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskola tanuli. A trtnet arrl szl, miknt prblja meg Harry legyzni a gonosz varzslt, Voldemort Nagyurat, aki meglte Harry szleit s megprblja meghdtani a varzslvilgot, s leigzni a varzstalan embereket, a muglikat. A knyv-sorozatbl szmos film, videojtk s ms termk is kszlt.
A sorozat els ktete 1997-ben jelent meg Harry Potter s a blcsek kve cmen, ami utn risi vilgsiker lett a tbbi ktet is. Az utols knyvet 2007 jniusban adtk ki, azta tbb mint 400 milli pldnyt adtak el a sorozatbl, sszesen 67 nyelven. Az utols ngy ktet egyms utn lltotta fel a „leggyorsabban eladott knyvek” rekordjt a trtnelemben.
A knyvek angol nyelv vltozatait az Egyeslt Kirlysgban a Bloomsbury, az Egyeslt llamokban a Scholastic, Ausztrliban az Allen & Unwin, Kanadban pedig a Raincoast kiad adta ki. A sorozatot a Warner Bros. filmestette meg, a hetedik knyvet kt filmre bontottk, hat hnapnyi eltrssel a megjelensk kztt. A Harry Potter-sorozathoz kapcsoldan rengeteg termket ksztettek, gy sszesen 15 millird fontnyi rtke van a Harry Potter mrkanvnek.
A trtnet ktetenknt:
Harry Potter s a blcsek kve
Harry Potter a 11. szletsnapjn megtudja Hagrid ltal, hogy varzsl, s felvtelt nyert a Roxfortba. Az iskolban fokozatosan megismeri a szmra teljesen j varzsvilgot, s szert tesz kt j bartra, Ron Weasleyre s Hermione Grangerre. Megtanul kviddicsezni, gy az elmlt szz v legfiatalabb fogja lesz belle. A tanv sorn kiderl, hogy Voldemort nagyr, aki tz ve minden hatalmt elvesztette, megprblja megszerezni a blcsek kvt, hogy gy jra testet lthessen, s visszatrhessen a hatalomba. Harryk szinte biztosak benne, hogy ebben t Piton professzor, Harry legellenszenvesebb tanra segti. v vgn Harryk elhatrozzk, hogy megakadlyozzk. Miutn lemennek a csapajtn, Harry egyedl tallkozik Mgussal, akirl kiderl, hogy Voldemortot szolglja. Mivel nem brja Harry rintst, a fi ezzel a fegyverrel meg is li s megakadlyozza Voldemortot a k megszerzsben.
Harry Potter s a Titkok Kamrja
Harry msodik tanvben szrny mernyletek zajlanak a Roxfortban. Kiderl, hogy jra kinylt a legends Titkok Kamrja, s az ott lak szrnyeteg fenyegeti a dikokat. Harry egy klns, tvenves napl segtsgvel megismerkedik Tom Denemmel, akirl utbb kiderl, hogy nem ms, mint a hajdani Voldemort, tizenhat ves korban. Harry megkzd a mltbeli Voldemorttal, s legyzi a szrnyeteget. Harry Potter s a titkok kamrjt (Harry Potter and the Chamber of secrets) 1998. jlius 2-n adtk ki angolul. A knyvnek a hatodik knyvvel van egy fontos tematikus kapcsolata.
Harry Potter s az azkabani fogoly
Harry megtudja, hogy Sirius Black, egy krztt tmeggyilkos megszktt Azkabanbl, a varzslk brtnbl. Black ellen az egsz varzsvilgban krzs zajlik, mert kztudott, hogy meg akarja lni Harryt, mint ahogy az is, hogy annak idejn rulta el Harry szleit Voldemortnak. Vgl Harry s bartai szmra kiderl, hogy nem Sirius Black – aki egybknt Harry keresztapja – a bns, hanem egy Peter Pettigrew nev varzsl, aki patkny kpben vek ta Ron hzillata. Harryk megmentik Siriust az elfogatstl, Pettigrew azonban megszkik. Harry ebben a rszben nem tallkozik Voldemorttal, megismerkedik azonban a dementorokkal, a fldkereksg legocsmnyabb llnyeivel, s megtanul vdekezni ellenk. Ez az egyetlen knyv a sorozatban, amelyben nem jelenik meg Voldemort. v vgn Sirius elkldi Harrynek a leggyorsabb versenyseprt, a Tzvillmot. Harry Potter s az azkabani fogoly (Harry Potter and the prisoner of Azkaban) angol nyelven 1999. jlius 8-n tettk kzz. Ez a knyv elnyerte, tbbek kztt, a Costa-djat s a Bram Stoker-djat, mint az egyik legsikeresebb fantasy knyv az elmlt vekben.
Harry Potter s a Tz Serlege
A Roxfortban megrendezik a Trimgus Tust, amelyen hrom varzsliskola bajnokai mrik ssze tudsukat. A szablyok szerint csak nagykor (vagyis 17. letvket betlttt) varzslk indulhatnak a versenyen, azonban valaki titokzatos mdon benevezi Harryt is, gy lesz a negyedik bajnok. Harry rengeteget tanul az v sorn, hogy helytlljon a kemny prbk sorn. A harmadik – utols – prba csapdnak bizonyul: Harry s roxfortos bajnoktrsa, Cedric Diggory egy temetbe kerlnek, ahol Voldemort s Peter Pettigrew vrjk ket. Cedricet meggyilkoljk, Voldemort pedig, bonyolult feketemgit alkalmazva, amelynek sorn felhasznlja Harry vrt is, jra testet lt. Harry megmenekl, s a Roxfortban beszmol Voldemort visszatrsrl. Dumbledore felttel nlkl hisz neki, azonban Cornelius Caramel, a mgiagyi miniszter, hatalmt fltve inkbb ragaszkodik a trsadalom biztonsgnak ltszathoz, s nmagt is meggyzi, hogy Harry hazudik...
Harry Potter s a Fnix Rendje
A hatalmt visszanyert Voldemort nem lp sznre nyltan, a Mgiagyi Minisztrium pedig lejrat kampnyt folytat Harry s Dumbledore ellen. A miniszter a Roxfortba kldi tanrnak, majd finspektornak a szadista hajlam boszorknyt, Dolores Umbridge-et, aki noha elvileg stt varzslatok kivdst tant, valjban megakadlyozza, hogy a gyerekek gyakorlati nvdelmet tanuljanak, mert Caramel attl fl, hogy Dumbledore megtmadja a minisztriumot. Harry s trsai ezrt Dumbledore Serege nven titkos nvdelmi szakkrt szerveznek. Harrynek mindekzben visszatr lma van egy stt folyosrl, mg vgl kiderl, hogy – a hajdani, meghisult gyilkos tok kvetkeztben – Voldemorttal klcsnsen beleltnak egyms fejbe. Amikor Voldemort errl tudomst szerez, csapdba csalja Harryt, s a kaland – amelynek vgeztvel a minisztrium is knytelen elismerni, hogy a Stt Nagyr visszatrt – Sirius Black letbe kerl. Harry megtudja, hogy Voldemort hajdan egy jslat miatt trt az letre, mert gy vlte, Harry az egyetlen, aki elpusztthatja t. Harry knytelen szembenzni a tnnyel, hogy a sors akarata szerint vgl vagy fogja meglni Voldemortot, vagy Voldemort t.
Harry Potter s a Flvr Herceg
Dumbledore kzli Harryvel, hogy ebben az vben klnrkat szeretne tartani neki. Az rk sorn rgi emlkekbe tekintenek be, s Harry kpet alkot Voldemort mltjrl. Megtudja, hogy a Stt Nagyr htfel szaktotta lelkt: hat horcruxot ksztett, hogy gy nyerje el a halhatatlansgot. Voldemort teht mindaddig elpusztthatatlan, amg az sszes horcruxt meg nem semmistettk. Harry ekzben – aki a titokzatos „Flvr Herceg” rgi tanknyvnek segtsgvel zsenilis bjitalfzv vlik – gyanakodni kezd, hogy Draco Malfoy valjban hallfal, s Piton segt neki titkos clja elrsben. Dumbledore ismtelten leszgezi, hogy felttel nlkl megbzik Pitonban. Vgl kiderl, hogy Malfoy terve – Voldemort parancsra – Dumbledore meglse volt. Malfoy azonban kptelen elkvetni a gyilkossgot, gy Piton – szmos hallfal, valamint a lthatatlanul jelen lev Harry szeme lttra – a gyilkos tokkal megli Dumbledore-t. A gyilkossgot kvet csatban Harry szmra kiderl, hogy valjban Piton a Flvr Herceg. Harry elhatrozza, hogy utols vre nem tr vissza a Roxfortba, hanem teljesti a Dumbledore-tl rhagyott kldetst: felkutatja s elpuszttja a horcruxokat, s ha sikerl, bosszt ll Pitonon is.
Harry Potter s a Hall ereklyi
Harry, Ron s Hermione izgalmas s megrendt kalandok sorn bukkannak a horcruxok nyomra. Az esemnyek egy csatban vgzdnek, amelyre a Roxfortban kerl sor. Harry a Voldemort ltal meggyilkolt Piton emlkeiben elmerlve megtudja, hogy Piton kezdettl fogva mly rzelmeket tpllt desanyja, Lily Evans irnt. Kiderl szmra az is, hogy Piton Dumbledore krsre vgzett az igazgatval, aki egy mgikus baleset (az egyik horcrux elpuszttsa) miatt mr amgy is a halln volt. Az is kiderl, hogy valjban , Harry is egy horcrux, amelyet Voldemort tudtn s akaratn kvl ksztett: amikor annak idejn visszaszllt Voldemortra a gyilkos tok, a Stt Nagyr amgy is szakadozott lelkbl lehasadt egy rsz, s hozzkapcsoldott a szobban lv egyetlen llny – Harry – lelkhez. gy Voldemort mindaddig elpusztthatatlan, amg Harry letben van. Harry gy dnt, hogy nknt lett adja bartairt, s vdekezs nlkl ll Voldemort el. Ezzel az elhatrozsval mlt tulajdonosa lesz hrom mgikus trgynak, a Hall ereklyinek, s a legenda gy szl, hogy aki az ereklyket egyesti, az a hall urv vlik. Voldemort ismtelten kimondja Harryre a gyilkos tkot, az azonban nem Harryt puszttja el, hanem a testben l llekrsszel vgez. Mivel ugyanis korbban Voldemort Harry vrt hasznlta fel, hogy testet ltsn, Lily ldozata nemcsak Harry, hanem Voldemort sajt vrben is tovbblt. E varzs kvetkeztben Harry nem hal meg, hanem egy kztes llapotba kerl, ahol vlaszthat let s hall kztt. A visszatrst vlasztja, s a vgs sszecsapsban Voldemort mg egyszer, utoljra megprblja meglni t, azonban az tok ismt visszapattan, s – az immr horcruxok nlkli – Voldemort meghal.
A tizenkilenc vvel ksbb jtszd epilgusbl megtudjuk, hogy Harrynek Ginny Weasleytl hrom gyermeke szletett, s Ron is sszehzasodott Hermionval. Harry az egyik finak az Albus Perselus nevet adta. Msik kt gyermekk keresztneve: Lily (Harry desanyja utn) s James Sirius(Harry desapja valamint Harry keresztapja, Sirius Black utn). Ronnak s Hermionnak kt gyermeke van: Hugo s Rose.
„ |
…a Roxfort kt igazgatja utn neveztelek el. Kzlk az egyik mardekros volt, s valsznleg a legbtrabb ember, akit valaha ismertem. |
A varzsvilg
„ |
– Mit csinl voltakppen a Mgiagyi Minisztrium?
– Az dolguk titokban tartani a muglik eltt, hogy ma is lnek boszorkk s varzslk szerte az orszgban. Ez a legfontosabb feladatuk.
– Mirt kell ezt titkolni?
– Hogy mirt? rdg s pokol, Harry! Azrt, mert klnben mindenki varzslattal akarn megoldani a problmit. Na neee…! Jobb, ha bkn hagynak minket!
|
” |
|
„ |
Varzstalan embertrsaink (kzismert nevkn a muglik) a kzpkorban roppantul fltek a mgitl, viszont meglehetsen nehezen ismertk fel azt. Azon ritka alkalmakkor, amikor sikerlt elfogniuk egy-egy igazi boszorknyt vagy varzslt, az illett abban a hiszemben gettk el a mglyn, hogy ily mdon az lett is kiolthatjk. Az eltlt boszorkny vagy varzsl ilyenkor rendszerint elvgzett egy egyszer hht bbjt, majd jajveszkelve gytrelmet sznlelt, pedig csupn kellemes csiklandozst rzett. Vadc Wendelin pldul annyira lvezte a „mglyahallt”, hogy klnbz lltzetekben sszesen negyvenhtszer adta magt muglikzre. |
” |
– Bathilda Bircsk: A mgia trtnete |
A Harry Potter-sorozat klnlegessge, hogy – szemben a fantasy-irodalom ltalnos jellemzjvel – nem ms trben s/vagy ms idben jtszdik, hanem az olvas sajt vilgban, nevezetesen – nagyrszt – a 20. szzad vgi Nagy-Britanniban. Az ilyen mveket a fantasy egyik alkategrija az n. "kortrs (contemporary / urban) fantasy" megnevezssel jellik. A trtnet arra a kt egyszer alapkoncepcira pl, hogy egyrszt varzslat ltezik, msrszt a varzslk vilga lthatatlan az n. muglik, vagyis a varzservel nem br emberek szmra. E koncepci szerint az emberisg trtnetben kezdettl fogva lteztek mgikus kpessg emberek. A sorozat a vilgirodalombl s -trtnelembl ismert varzslk s alkimistk (pldul Kirk, Merlin, Paracelsus, Nicolas Flamel stb.) nevre rendre gy hivatkozik, hogy ezek egyrszt valban mind ltez emberek voltak, msrszt tnylegesen varzservel brtak.
A trtnelem e narratvja szerint a varzslk s a muglik az idk sorn mindinkbb elidegenedtek egymstl, olyannyira, hogy 1689-ben aztn alrtk a Nemzetkzi Titokvdelmi Alaptrvnyt, amely megtiltja a varzslk s boszorknyok szmra, hogy muglik szeme lttra varzsoljanak. A 18. szzadra a varzsvilgot teljesen sikerlt elrejteni a muglik ell. „Ettl kezdve a muglik lassan elfelejtik a mgia ltezst s ttrnek a technikai civilizci tjra. A kt vilg teljesen klnvlik egymstl.
Varzslk s boszorknyok: a vrtisztasg krdse
A Harry Potter-sorozat koncepcija szerint a varzser rkldik, azonban (ismeretlen okbl) megtrtnhet, hogy egy – vagy akr sok – genercin keresztl lappang. Ebbl kvetkezik, hogy varzslknak is szlethetnek mgiamentes gyermekeik, illetve muglicsaldban is szlethet varzsl. A varzsvilgban gy dnt fontossg – s a trtnet elrehaladtval mind fontosabb – kt krds:
-
hogy egy adott ember maga varzsl vagy boszorkny-e, ill.
-
a szlei varzslk s boszorknyok voltak-e.
A „varzsl” sz tbbnyire egyszeren a frfi/fi, a „boszorkny” pedig a n/lny szinonimja. Utbbi sznak nincs negatv konnotcija. A rokonrtelm szavak (pldul „mgus”, „banya”, „boszorknymester”) hasznlata nem utal egyrtelm fogalmi megklnbztetsre, mindssze stilisztikai eszkznek tekinthet.
A mgikus kpessg birtoklsa tekintetben egy adott ember egyszeren vagy varzsl/boszorkny, vagy mugli. A szrmazs krdse bonyolultabb. Az si varzslcsaldok tagjaira egyesek az aranyvr jelzt hasznljk, az n. mugliivadk varzslkat/boszorknyokat pedig a becsmrl srvr mellknvvel illetik. Akinek az egyik szlje mugli, az flvrnek minsl, a varzslcsaldban szletett mgiamentes ember pedig kvibli.
A vrtisztasg krdse egyrtelmen a rasszizmus allegrijnak tekinthet. (Erre vonatkozan lsd albb az Antirasszizmus c. rszt.)
Varzslnyek

Dobby, a hziman
A varzsvilgban – teht a muglik szmra lthatatlanul – szmos varzslny ltezik; ezek nagy rsze ismers lehet az olvas szmra a meskbl s mitolgikbl. Rowling e tekintetben meglehetsen szabadon bnt a forrsokkal: a mgikus lnyeket hol az ltalban ismert karakterkkel emelte be a folklrbl sajt vilgba, hol csupn a nevket klcsnzte, de j tulajdonsgokkal ruhzta fel ket. A srknyok pldul, mint ltalban, Rowlingnl is nagy test, tzet okd, kincsket flt hllk, a kentaurokat azonban jvendmondsra specializldott, meglehetsen ggs fantasztaknt mutatja be. A trtnetben szerepelnek mg tbbek kztt hzimank, vmprok, koboldok, risok, sellk, trpk, kentaurok, trollok; egyesek csak epizdszereplk, msok a cselekmny szempontjbl dnt fontossgak.
A varzslnyek kztt szmos olyan akad, amely teljes mrtkben Rowling fantzijnak termke. Ilyen pldul a sndisznra hasonlt acsarka, az orront furksz, vagy pp a trtnetben is titokzatos morzss szarv szapirty, amelyrl – a szereplkhz hasonlan – az olvas vgig nem tudja bizonyosan, hogy ltezik-e vagy sem.
A trtnetben visszatr motvum a varzslk s egyb varzslnyek egymshoz val viszonya. A varzslk ltalban felsbbrendnek tartjk magukat a tbbi fajhoz kpest, s ez az intelligens fajok esetben komoly problmt jelent. A kentaurok s a sellk pldul kifejezetten rossz nven veszik, amikor flembernek (plne flllatnak) titulljk ket. A nem-varzsl mgikus lnyek (pldul hzimank s koboldok) plcahasznlati jogt tiltja a varzsltrvny. Ez a trtnelem sorn – a koboldok esetben – nem egyszer vres sszetkzsekhez vezetett, s az si rossz viszony a trtnet menetre is hatssal van. A hzimank valjban a varzslk rabszolgi. A felszabadtsuk krdse j ideig ponszmba megy az olvas szmra, azonban a trtnet elrehaladtval komoly jelentsge lesz annak, hogy a varzslk mennyire veszik „emberszmba” hzimanikat.
Kiegszts: A varzsolni kpes teremtmnyek nem mindegyike l tvoli erdkben, elhagyatott barlangban vagy a mgikus vilgban. A vrfarkasok, de fknt a vmprok gyakran a muglik kzvetlen krnyezetben lnek.
Varzsigk
A knyvekben szmos varzsigvel tallkozunk. Fajtjukat tekintve a leggyakoribb kzlk az tok, a bbj, a ronts s az rts, de ezek nem mindig klnlnek el lesen egymstl. Az tkok kzl hrmat fbenjr toknak neveznek.
A varzsigket ltalban olyan dolgokra hasznljk, amikre a muglik modern technolgija nem kpes. A varzsige megfelelen hangslyosan val kimondsa mellett megfelel plcamozdulatra s koncentrcira van szksg, de az elg gyakorlattal s nagy varzservel rendelkez embereknek sem plca sem varzsige nem kell a varzslat elvgzshez.
A Harry Potter-sorozat varzsigit J. K. Rowling a latin nyelvet gyakran komikus mdon kicsavarva alkotta meg. A magyar fordtsban Tth Tams Boldizsr egyes varzsigket megtartott eredeti formjukban, msok helyett azonban rszben vagy teljesen jakat alkotott. Elbbire plda a Stupefy→Stupor (kbt tok), utbbira az Expelliarmus!→Capitulatus! (lefegyverz bbj).
Intzmnyek s helysznek
A varzsvilg szervezse szmos intzmnyt letre hvott. Ezek kzl a hierarchia szempontjbl legfontosabb a Mgiagyi Minisztrium, amelynek szmos osztlya, fosztlya s alosztlya a komikum kiapadhatatlan forrst – valamint a brokrcia s a korrupci eltlse lehetsgnek gazdag trhzt – knlja Rowling szmra.
A trtnet szempontjbl azonban a legfontosabb intzmny a Roxfort Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskola. A Roxfortot a 10. szzad vgn alaptotta a kor ngy legnagyobb mgusa: Griffendl Godrik, Hugrabug Helga, Hollhti Hedvig s Mardekr Malazr. Ahogy az angol nyelv orszgok sok iskolja, a Roxfort is gynevezett hzrendszerben mkdik. A Roxfort minden tanulja tagja a ngy iskolai hz valamelyiknek, amelyek az ket alapt boszorknyrl vagy varzslrl vannak elnevezve (Griffendl, Hugrabug, Hollht s Mardekr). Mivel a tanulk jformn teljes idejket az azonos hzban lv dikokkal tltik, ez a rendszer meghatroz rsze a roxforti mindennapoknak. A hzak rivalizlsa fontos eleme a trtnetnek.
Tovbbi intzmnyek s helysznek:
-
Abszol t: a muglik ell elrejtett utca Londonban; itt tallhat szmos varzsbolt
-
Gringotts: a varzslk bankja az Abszol ton.
-
9 s ¾. vgny: az a vgny, ahonnan a vonat indul Roxfortba
-
Szent Mungo Varzsnyavalya- s Raglykrl Ispotly (Londonban)
-
Azkaban: a varzslk brtne (valahol szakon, egy szigeten)
-
Tiltott Rengeteg: varzslnyekkel zsfolt erd a roxforti birtok krl
-
Roxmorts: falu Roxfort kzelben; az egyetlen, kizrlag varzslk s boszorknyok lakta telepls Nagy-Britanniban
-
Wizengamot: (Legfelsbb Varzslbrsg)
-
Beauxbatons Mgusakadmia, egy varzsliskola Franciaorszgban
-
Durmstrang Intzet, egy varzsliskola, feltehetleg valahol szakon
-
Grimmauld tr 12.: A Fnix Rendjnek a bvhelye (a 6. rszig) s Sirius Black otthona
-
Privet Drive 4.: Dursley csald hza
-
Az Od: a Weasley csald hza
A trtnet ideje
A trtnet tnyleges cselekmnynek legkorbbi idpontjt a 2. ktetben emltik: ez a Roxfort alaptsa a 10. szzadban. A legksbbi esemny idpontja (a 7. ktet epilgusban lertak) 2017. szeptember 1. A ktetekben elbeszlt esemnyek fideje azonban 1991 jliusa (ekkor tudja meg Harry, hogy varzsl) s 1998. mjus 2. (a Harry s Voldemort kztti kzdelem vge) kz esik.
Fszereplk
Harry Potter
A sorozat cm-, egyszersmind fszereplje. Flvr varzsl, mert br apja, James si varzslcsald sarja, anyja, Lily muglicsaldbl szletett. Egyves korban elveszti szleit, ettl kezdve anyai nagynnje s szlssgesen mgiaellenes csaldja neveli. Tizenegy ves korban megtudja, hogy varzsl. A Roxfortba kerl, azon bell pedig a Griffendl hzba – ahov ltalban a btor szvek. Fokozatosan ismerkedik meg a varzsvilggal, jra meg jra szembekerl szlei gyilkosval, Voldemorttal, aki csecsemkorban t is meg akarta lni. Vgig teherttel szmra kzismertsge: sokig „a kis tll”-nek nevezik, idvel pedig mint „a Kivlasztott”-at emlegetik, mert tle vrjk, hogy a varzsvilgot egyszer s mindenkorra megszabadtsa Voldemort rmuralmtl. Pedig voltakppen meglehetsen tlagos fi: sovny, szemveges, a tanulssal hadilbon ll. Azonban vitathatatlanul h bart, kpes klnbsget tenni j s rossz kztt s – minden szenvedse dacra – tud szeretni. Ez utbbi tulajdonsga a legersebb fegyvere a Voldemort elleni kzdelemben.
Ron Weasley
Harry legjobb bartja, az aranyvr, mde szegny Weasley csald hatodik gyermeke. Apja minisztriumi hivatalnok, anyja hztartsbeli. Vrs haj (mint csaldjban mindenki), langalta, szepls fi. Nem tl j tanul. Egsz lete btyjai rnykban telik, akik kztt akad iskolaels, legends hr kviddicsjtkos, dikprefektus – s nem mellesleg Fred s George, a hhny (m osztatlan npszersgnek rvend) ikerpr. Ron elsdleges letclja, hogy kitrjn a kzpszersgbl, s vgre nmagrt ismerjk s szeressk. E cljt nem knnyti meg, hogy llandan a hres Harry Potter trsasgban mutatkozik, s a rivalizls idnknt bernykolja bartsgukat.
Hermione Granger
Hermione Granger
Harry msik legjobb bartja. Mugli (srvr) szrmazs: mindkt szlje fogorvos. Hossz, gndr haja van, a kelletnl valamivel nagyobb fogai, s kicsit grnyedt vlla – leginkbb a knyvekkel llandan kitmtt tskja miatt. Hermione ugyanis minden knyvet elolvas, ami a keze gybe kerl. Kitn tanul, a vizsgin tbbnyire szzhsz szzalkos eredmnyt produkl. Okoskodsa, tudlkossga s knyszeres szablykvetse miatt sokan nem kedvelik – kezdetben Harry s Ron is viszolyognak tle. Azonban hrmuk bartsga j hatssal van r, s br a trvnyt tovbbra is tiszteli, rigorozitsa lnyegesen albbhagy. Okossga, szorgalmas knyvtrbjsa sokszor kisegti hrmjukat a bajbl.
Albus Dumbledore
Albus Dumbledore
A trtnet nagy rszben a Roxfort igazgatja. Megjelenst tekintve olyan, mint „a varzsl”: tbb mint szzves, hossz, sz haja s szaklla van, csillagokkal dsztett talrt s varzslsveget hord. Kivtelesen nagy tuds, emellett nagy blcsessg, ders ember. Tbbszr krtk, hogy vllalja el a mgiagyi minisztersget, de egyrszt elktelezte magt a tants mellett, msrszt flt a hatalomtl. Harry legfbb segtje, prtfogja – voltakppen apja helyett is apja. A trtnet els felben az olvas megszokja, hogy az egyes ktetek vgn minden rendbe jn, mert Dumbledore – mint affle deus ex machina – mindent helyre tesz. Annl dbbenetesebb azzal szembeslni, hogy bizonyos helyzetek megoldshoz Dumbledore varzstudomnya is kevsnek bizonyul: is hoz hibs dntseket – s hogy ez a szinte emberfeletti lny valjban nagyon is emberi tulajdonsgokkal rendelkezik. Voltakppen Dumbledore az egyetlen ember, akitl Voldemort fl.
Voldemort nagyr
A negatv hs, a gonosz varzsl, aki vilguralomra tr, s e cl elrsrt mindenre kpes. Szmos hvet szerez magnak, mert azt hirdeti, hogy felszabadtja a varzsltrsadalmat a mugli elnyoms all, s a varzslknak nem kell tbb rejtzkdnik. A varzsltrsadalmat pedig egyszer s mindenkorra megtiszttja a mugli szennytl: az aranyvr varzslk fognak uralkodni. E program mr csak azrt is visszs, mert maga Voldemort is flvr: anyai gon Mardekr Malazr leszrmazottja, apai gon azonban mugli. Voldemort rvahzban nevelkedett, s mint ilyet, mlyen megrzta, hogy anyja belehalt a szlsbe. Sokig gy hitte, a varzsert apai gon kellett rklnie, mert ha anyja boszorkny lett volna, akkor, gymond, nyilvn nem halt volna meg. Hatalma nvekedsvel rengeteg varzsl, dementor s l hulla ll t hozz, a mugli vilgban varzslat segtsgvel rengeteg balesetet s termszeti katasztrft idz el, s a Harry Pottert vd rendszereket a Mgiagyi Minisztriumon keresztl prblja meg trdre knyszerteni. Voldemort egyetlen tnyleges clja nnn halhatatlansga, s ezrt a legsttebb, leggonoszabb mgitl sem riad vissza. Valban kzelebb kerl a halhatatlansghoz, mint korbban brki. Lelkt gyilkossgok elkvetsvel feldarabolja s trgyakba rejti. sszesen 7 ilyen trgy, vagyis horcrux van. Amikor a csecsem Harryre szrt gyilkos tka visszapattan r, iszonyatos fjdalmak kzepette foszlik semmiv minden ereje, kiszakad testbl – de letben marad. Ettl kezdve egyetlen clja van, hogy jra testet ltsn, s leszmoljon Harry Potterrel.
Perselus Piton
Zsros, fekete haj, fekete szem, grbe orr frfi: Roxfortban tantja a bjitaltant, de mindenki tudja, hogy valjban a stt varzslatok kivdse tantrgy oktatsra fj a foga. A Mardekr hzvezet tanra, s ez rszben taln magyarzza, hogy nem szveli a griffendleseket – az az olthatatlan gyllet, amit Harry irnt tpll, tagadhatatlan. Ott alzza meg Harryt s bartait, ahol csak tudja. Ez azrt van, mert mg rgebben, mikor Harry apja s bartai is a Roxfortba jrtak, durvn megvicceltk Pitont, s mert mg gyerekkorban ismerte s szerette Harry anyjt, de a Teszlek sveg ms hzba osztotta be ket s gy Harry apja elhdtotta tle Lilyt, akit rkre, mg halla utn is szeretett. A helyzet visszssgt az adja, hogy Harryk viszont nem utlhatjk t istenigazbl, mert az els rsz vgn kiderl, hogy Piton valjban megmentette Harry lett. Piton vals hovatartozsa ettl kezdve talnyos: Dumbledore tbbszr leszgezi, hogy felttlenl megbzik benne, ugyanakkor jra meg jra flmerl a gyan, hogy valjban Voldemort hve, hallfal. Ellene szl, hogy rgebben valban hallfal volt, de mg Voldemort buksa eltt tllt Dumbledore oldalra. Krdses azonban, hogy a msodik harcban melyik oldalt vlasztja. A hatodik rsz vgn megli prtfogjt, Dumbledore-t, de az utols rszben vgre kiderl, hogy a j oldalt szolglja. Voldemort li meg a Roxfort ostromban, ugyanis a Stt Nagyr azt hiszi, hogy gy megszerezheti a Plck urt.
A Harry Potter-sorozat szletse s fogadtatsa
A kezdetek
J. K. Rowling, a Harry Potter-sorozat szerzje
J. K. Rowling 1990 nyarn sokat utazott a Manchesterbl Londonba tart vonaton. Az egyik ilyen t alkalmval fogalmazdott meg benne az tlet egy firl, aki varzsl, de nem tud rla, s aki varzsliskolba fog jrni. Az egsz trtnet kristlytisztn megszletett a fejben. Mikor ngy rval ksbb leszllt a vonatrl a King’s Cross plyaudvaron, mr tbb karaktert s helysznt is kitallt. A trtneten az ebdidejben dolgozott, pubokban s kvhzakban. Kzben rvid trtneteket s kt mig kiadatlan, felntteknek szl novellt is rt, de ideje nagy rszben a Harry Potter-trtnetekkel foglalkozott. 1991-ben Portugliba kltztt, ahol 1992-ben meghzasodott, majd hamarosan el is vlt. Csecsem kislnyval s brndjvel, amely tele volt Harry Potter-feljegyzsekkel s -fejezetekkel, visszautazott Angliba, ahova 1994 karcsonyn rkezett meg. Skciba, Edinburghbe kltztek, ahol hga, Di is lakott. Tanri llst szeretett volna kapni, de eltte be akarta fejezni knyvt. Hogy ne a nyirkos, ftetlen laksban legyenek, Rowling lnyval napjait egy kvhzban tlttte, itt fejezte be Harry Potter trtnett. Nehz helyzetben a Skt Mvszeti Tancstl krt tmogatst, amit meg is kapott, mikor a knyvt befejezte.
Ezutn nekiltott kiadt keresni, de sorban utastottk el. Vgl Londonban tallt egy gynkt (Christopher Little), akinek sikerlt eladnia 1996 augusztusban a Harry Potter s a blcsek kve (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) kziratt az angliai Bloomsbury Children’s Books kiadnak, kb. 4000 dollros ron. A knyv 1997. jnius 26-n jelent meg Angliban.
Fogadtats s a tovbbi knyvek
Az rn sokig azt gondolta, hogy nem fogjk felfedezni. Tvedett: hamarosan zporozni kezdtek a djak. Nhny hnappal ksbb a Bolognai Gyermekknyvvsron Arthur Levine, a Scholastic Books szerkeszt-igazgatja megvsrolta az amerikai kiadsi jogokat 105 000 dollrrt. Az rn ekkor felmondta tanri llst, hogy minden idejt a Harry Potter-sorozat rsnak szentelhesse. 1998. jlius 2-n a Bloomsbury gondozsban megjelent a Harry Potter s a Titkok Kamrja, pr hnappal ksbb az USA-ban pedig az els ktet, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (’Harry Potter s a Varzsl kve’) cmen. A cmvltozs Rowling engedlyvel trtnt, de azta megbnta. Ezzel egy idben a Warner Bros. htszmjegy sszegrt megvette az els kt knyv megfilmestsnek jogt.
1999 janurjban, a Harry Potter s a Titkok Kamrja puhafedeles vltozatnak megjelensekor a trtnet egyik kulcssznhelyn, a King’s Cross plyaudvarnl eltemettek egy idkapszult, a gyerekek azt igyekeztek megjsolni, hogy mi fog trtnni a majdan megjelen 7. ktetben.

Vrakozs a Harry Potter s a Hall ereklyi megjelensre egy kaliforniai knyvzletben, pr perccel a hivatalos megjelens eltt
1999. jlius 8-n a Bloomsbury gondozsban megjelent a Harry Potter s az azkabani fogoly. A megjelenst dlutn 3 ra 45-re idztettk, mert fl volt, hogy egybknt a knyv miatt a gyerekek lgnnak az iskolbl. A megjelenst kvet els hrom napon 64 000 pldnyt adtak el belle, ezzel a harmadik Harry Potter-ktet knyv a vilg leggyorsabban fogy knyvv vlt.
2000 mrciusban egy sajttjkoztatn J. K. Rowling elrulta, hogy a megjelens eltt ll negyedik ktetben valaki meg fog halni. A Harry Potter s a Tz Serlege az v jlius-n jelent meg, s megdnttt minden addigi eladsi rekordot. A megjelens napjn Nagy Britanniban 372 775 pldnyt adtak el – annyit, amennyit a harmadik ktetbl az els vben.
Az tdik ktet megjelensre a rajongknak hrom vet kellett vrniuk. Idkzben – 2001 mrciusban – megjelent kt kisebb knyvecske: a Legends llatok s megfigyelsk s A kviddics vszzadai, amelyek teljes bevtele a a legszegnyebb orszgokban lk megsegtsn munklkod Comic Relief jtkonysgi szervezetet illeti. Ez azonban kevs volt a rajongk csillaptsra, s a hosszra nylt vrakozs ezen ideje vezetett a teriagyrts („Vajon mi fog trtnni…?”)s a fanfiction-rs minden kpzeletet meghalad mrtkhez.
2003. jnius 21-n megjelent a Harry Potter s a Fnix Rendje, 2005. jlius 16-n a Harry Potter s a Flvr Herceg, vgl 2007. jlius 21-n megjelent a Harry Potter s a Hall ereklyi. A sorozat befejez ktetbl Nagy Britanniban az els 24 rban tbb mint 2 000 000 pldnyt, a vilgon sszesen (ugyancsak az els 24 rban) tbb mint 11 000 000 pldnyt adtak el. Mind a kemny-, mind a – 2008 jliusban kiadott – puhafedeles vltozatot jrahasznostott paprra nyomtk.
A teljes Harry Potter-sorozatbl szerte a vilgon – 65 nyelvre lefordtva – eddig tbb mint 350 milli pldny – ms forrs szerint tbb mint 400 milli pldny– kelt el.
|